خانه شماره 39

یک دفترچه نویسه‌های شخصی در مورد آنچه ما بدان می‌اندیشیم.
جد و جهد

تذهیب سربرگ

بسم الله چرم

blog pic blog pic

زکات العلم نشرة. اگر بشود اسم این سیاهه‌ها را علم گذاشت. البته بخش اعظم آن دل‌نوشت است. برای نشر فرهنگ و دین می‌نویسیم شاید که خدا هدایتمان کند.

طبقه‌بندی موضوعی

قرآن چرم امام خامنه‌‌ای استاد پناهیان

dotیک برداشت آزاد از طبیعت

جمعه, ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۴، ۰۱:۱۱ ب.ظ

پوست اسبدر طبیعت دو نوع اسکلت‌بندی داریم. داخلی و خارجی. موجوداتی مانند مورچه اسکلتشان خارجی است یعنی سطح بدن آن‌ها بسیار سفت و مستحکم است؛ و این نوع اسکلت‌بندی آن‌ها را در برابر محیط سختی که در آن زیست می‌کنند محافظت خواهد کرد و به آن‌ها این قدرت را می‌دهد که چندین برابر وزن خودشان بتوانند بار حمل کنند.

برای اسکلت داخلی نیز می‌توان به چهارپایان اشاره کرد. در این موجودات چهارچوب بدن در میانه اعضا قرارگرفته و پوست رویینشان بنا به شرایط متفاوت است. گاهی مانند انسان پوستی ظریف و لطیف دارند و گاهی مانند کرگدن پوست آن‌ها به‌قدری مقاوم است که از آن در تهیه سپر استفاده می‌شده است.

در این نوشتار قصد نداریم به تقسیم‌بندی موجودات در طبیعت از این حیث بپردازیم بلکه ازآن‌جهت که تمامی دنیا و مافی‌ها برای ما انسان‌ها خلق‌شده تا یا از آن بهره ببریم و یا درس و آیتی برای ما باشد، می‌خواهم برداشتی از این اسکلت‌بندی موجودات در خلق ابزار کنم.

وسایل حرکتی در قرن‌های اخیر از چهارپایان به ماشین‌های فلزی و هواپیماها تبدیل‌شده است؛ و این تبدیل در کنار سودهای زیاد به علت عدم نگرش عقلی به آن مضرات بسیار زیادی را برای انسان به همراه داشته است. ما وسایل حرکتی را به چند بخش تقسیم کرده و برای هرکدام پیشنهادهایی را از این برداشتمان خواهیم نوشت.

 1. وسایل حرکتی درون‌شهری: وسایل حرکتی درون‌شهری را از ماشین‌های سواری حساب کرده تا کشنده‌های بزرگ، اتوبوس‌ها و وسایل نقلیه همگانی. در کل به وسایلی که در شرایط عادی زندگی در شهر استفاده می‌شوند:
  • در این‌گونه وسایل چون دائم در معرض برخورد با جسم انسان و دیده شدن هستند می‌بایست حاوی دو مؤلفه اساسی باشند. اول زیبایی دوم لطافت. چهره غضبناک عموم وسایل نقلیه شخصی امروز باعث تهییج و فشار روحی به انسان درون‌شهری شده و عصبانیت را به او تلقین می‌کند و دیگر آنکه همان‌گونه که در روایات تصریح‌شده انگشتر حدید را دائم به دست نکنید و رکاب انگشتر از آهن نباشد. حضور حجم عظیم آهن‌آلات اطراف انسان باعث افسردگی روحی درون او می‌شود.
  • در باب لطافت نیز باید از طبیعت این برداشت را کرد که وسایل نقلیه درون‌شهری باید دارای اسکلت درونی باشند و بدنه آن‌ها از جنسی گوشت مانند، باروکش لطیفی مانند پوست حیوانات باشد تا هم از حجم بسیار عظیم تصادفات خسارتی که جز از بین بردن اعصاب و کشتن زمان آن‌ها خسارت خاص دیگری به صاحبان دو وسیله نقلیه وارد نمی‌کند، جلوگیری کرد و هم در برخورد با بدن انسان دو جسم از یک جنس به هم برخورد کرده و ضربه ناشی از برخورد، جسم انسان را متلاشی نکند. البته در باب فواید لایه گوشتی با روکش مخملی یا پوستین ماشین‌ها؛ فواید بسیار مهم دیگری نیز می‌توان برشمرد ازجمله طرح پذیری، شست‌وشوی آسان، ترمیم‌پذیری و بسیاری فواید دیگر نام برد.

ان‌شاالله در آینده به بررسی دیگر وسایل نقلیه از منظر این برداشت خواهیم پرداخت.

 • عطار کوچولو
 • عجب چیزهایی به ذهنتون میرسه!
  کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
  اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.

  تخته سیاهتخته سیاهتخته سیاه

  نوشته تخته نوشته تخته نوشته تخته