خانه شماره 39

یک دفترچه نویسه‌های شخصی در مورد آنچه ما بدان می‌اندیشیم.
جد و جهد

تذهیب سربرگ

بسم الله چرم

blog pic blog pic

زکات العلم نشرة. اگر بشود اسم این سیاهه‌ها را علم گذاشت. البته بخش اعظم آن دل‌نوشت است. برای نشر فرهنگ و دین می‌نویسیم شاید که خدا هدایتمان کند.

طبقه‌بندی موضوعی

قرآن چرم امام خامنه‌‌ای استاد پناهیان

dotموسیقی لهو در احادیث

پنجشنبه, ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۴، ۰۹:۵۴ ق.ظ

مضرات موسیقیموسیقی علمی‌است که در اثر کم توجهی به آن به ورطه فساد افتاده است. امروزه موسیقی تنها وسیله سکرآور و عادتی‌است که برای بعضی‌ها قابل ترک نیست. به نحوی که موسیقی را جز به موسیقی دورکننده از حقائق هستی نمی‌شناسیم. این نوع از موسیقی که در احادیث و فقه به موسیقی لهوی[1] شناخته می‌شود.  مباحث زیادی پیرامون موسیقی در ذهن دارم که فرصتی برای بیان آن‌ها نیست. علم موسیقی را علمی می‌دانم که می‌تواند جامعه بشری را به سمت و سوی خدا سوق دهد البته این علم بسیار فراتر از هارمونی آواها و نت‌هاست و باید به آن علم اصوات اطلاق کرد. شاید نکته فرومانده جامعه‌سازی در نگاه اسلام استفاده از ابزار پرقدرت موسیقی باشد. ولی علی‌ایّ‌حال چیزی که در جامعه فعلی وجود دارد فسادیست که در سطح خرد باید با آن مقابله کرد و در سطح کلان حکومتی آن را به سمت صلاح هدایت.

این یادداشت به بهانه انتشار پرونده‌ایست که در یکی از مساجد بما رسید و ما نیز آن را باز نشر می‌دهیم. این پرونده حاوی چند حدیث پیرامون موسیقی است که متناسب با فضای مسجد و تخته فرهنگی پایگاه‌های بسیج طراحی شده. برای دریافت پرونده Doc و PDF آن از اینجا اقدام کنید.

 

برای دریافت کلیک کنید

کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.

تخته سیاهتخته سیاهتخته سیاه

نوشته تخته نوشته تخته نوشته تخته