خانه شماره 39

یک دفترچه نویسه‌های شخصی در مورد آنچه ما بدان می‌اندیشیم.
جد و جهد

تذهیب سربرگ

بسم الله چرم

blog pic blog pic

زکات العلم نشرة. اگر بشود اسم این سیاهه‌ها را علم گذاشت. البته بخش اعظم آن دل‌نوشت است. برای نشر فرهنگ و دین می‌نویسیم شاید که خدا هدایتمان کند.

طبقه‌بندی موضوعی

قرآن چرم امام خامنه‌‌ای استاد پناهیان

dotنماز جلوه بندگی 1

سه شنبه, ۲۰ خرداد ۱۳۹۳، ۰۷:۰۰ ق.ظ

مهر و تسبیح

نماز یکی از ارکان دین است که ترک عمدی آن فرد را از دین خارج می‌کند[1]. و اهتمام به آن کلید حل مشکلات انسان است. و این نماز واجب عادی یومیه اگر اول وقت خوانده شود وسیله‌ای است برای نیل به مقامات عالیه[2]. در باب نماز و ثواب و عقابش معصومین سفارش‌های زیادی نموده‌اند[3].

اما بحثی که می‌خواهم در اینجا مطرح کنم یک بحث کاربردی است. به هر کس که مشکلی داشته باشد ما یک‌راه حل بیشتر پیشنهاد نمی‌کنیم و آن نماز است. چون کلید همه مشکلات در دست الله متعال است و نحوه ارتباط به او نماز است. حال اگر مشکلی دارید این نسخه را حدود یکماه-چهل روز پیاده کنید و در انتهای این مدت یک نگاهی به زندگی‌تان بیاندازید. مطمئناً فرق کرده است.

شیوه اجرا:

  1. حکمت عبادت را بیاموزید
  2. شیوه نمازخواندن را بیاموزید
  3. پنج وعده نماز اول وقت بخوانید
  4. علی‌الخصوص نماز صبح
  5. نماز شب را بخوانید ولو مختصر

 

  1. حکمت عبادت، یعنی بدانیم آن‌که ما را خلق کرد هدف خلقت ما را چه چیز قرارداد؟[4] خوب قطعاً این را می‌دانیم. پس چرا در زندگی‌مان اثر ندارد؟ بگذارید یک مثال بزنم. ما می‌دانیم ریاضی خوب است و ریاضی، این‌طور و آن‌طور حل می‌شود اما آیا به‌ما یک مسئله بدهند بلدیم حل کنیم؟ خیر چون جزئیات را نمی‌دانیم، تمرین و تکرار هم نکرده‌ایم. پس ندانستن جزئیات در عمل مثل ندانستن کل مطلب است. اگر می‌خواهید جزئیات را در ده جلسه سخنرانی استاد پناهیان بشنوید و پرونده متنی آن را ببینید به اینجا سری بزنید.[5]
  2. یک مسلمان باید بداند چگونه یک نماز خوب باید خواند، بنا به استدلال بند قبل شمارا دعوت می‌کنم به شنیدن سلسله سخنرانی استاد پناهیان در این مورد.[6]
  3. هر کس نگاهش به نماز یک‌جوری است، بعضی‌ها که کلاً به نماز هیچ نگاهی ندارند، باعجله آخر وقت می‌خوانند و تا موعد بعد به آن فکر هم نمی‌کنند، بعضی‌ها می‌گویند ورزش بدن، پنج وعده قرائت قرآنی که شفا است. یادآوری بنده بودن، حالا شما این مورد را هم اضافه کنید که نماز اول وقت مشکلات را حل می‌کند نه نماز وسط یا آخر وقت!
  4. بند چهار و پنج بندی است که دلایل آن شاید در زمان ما در حیطه علوم غریبه قرار بگیرد، اما کافی است امتحان کنید. من می‌شناسم و دیده‌ام افرادی که نماز شب دائم و نمازهای بسیاری می‌خوانند، چهره شاداب‌تر و نورانی‌تری دارند. از باب رزق هم فتح رزقی نصیبشان است که ما و شما را نیست.[7]

 

 

[1] قال رسول‌الله ص: من ترک الصلاة متعمداً فقد کفر

[2] مرحوم علامه طباطبایی و آیت‌الله بهجت از آیت‌الله قاضی نقل می‌کنند که می‌فرمودند: «اگر کسی نماز واجبش را اول وقت بخواند و به مقامات عالیه نرسد مرا لعن کند.»

[4] وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنسَ إِلَّا لِیَعْبُدُونِ ﴿الذاریات: ٥٦﴾

[7] این بند دلیل نگو دارد، هرگاه رسیدید دلایلش را می‌بینید.

کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.

تخته سیاهتخته سیاهتخته سیاه

نوشته تخته نوشته تخته نوشته تخته